Jaki jest koszt energii w zakupionym drewnie?

Jaki jest koszt energii w zakupionym drewnie?

Dokonano zakupu 1 mp drewna bukowego za cenę 85 zł. jaki jest koszt energii w zakupionym drewnie?

Obliczenia:

Można policzyć objętość każdego wałka drewna korzystając z wymiarów średnic i długości. Można też dokonać szacunku, ile procent objętości stosu zajmuje drewno a ile powietrze.
Dla rozwiązania zadania przyjmujemy, że 1 mp = 0,65 m³. Co oznacza, że cena drewna wynosi 85 zł/mp : 0,65 m³/mp = 130 zł/m³.

Jeżeli wysuszymy drewno do 20% wilgotności (18 miesięcy pod zadaszeniem), to z tabeli odczytujemy, że wartość opałowa wynosi 10,49 GJ/m³, co oznacza, że jesteśmy w posiadaniu:

 

1 mp x 0,65 m³ x 10,49 GJ/m³ = 6,8 GJ energii

 

Cena 1 GJ energii w zakupionym drewnie wynosi: 85 zł : 6,8 GJ = 12,5 zł/GJ

 

   •    Jeżeli spalimy drewno w kotle o sprawności 50% uzyskamy 6,8 GJ x 0,50 = 3,4 GJ energii użytecznej, a więc cena 1 GJ energii użytecznej wyniesie:
85 zł : 3,4 GJ = 25 zł/GJ
   •    Jeżeli spalimy drewno w kotle o sprawności 80% uzyskamy 6,8 GJ x 0,80 = 5,44 GJ
energii użytecznej, czyli cena 1 GJ energii użytecznej wyniesie:
85 zł : 5,44 GJ = 15,6 zł/GJ


Wyniki obliczeń wg powyższego przykładu dla drewna opałowego oraz peletów i brykietów zawarte są w poniższej tabeli:

 

Paliwo Cena paliwa Cena energii w paliwie Cena ciepła
z kosztami transportu i rąbania wilgotność wilgotność
10% 20% 50% 10% 20% 50%
    sprawność kotła, Þ
50% 80% 50% 80% 50% 80%
zł/mp zł/m³ zł/t zł/GJ zł/GJ
drewno
opałowe
    30*   75       7,1   7,9     14,2   8,9 15,8   9,9
  65
85
100
120
100
130
150
200
      9,5
12,5
14,7
17,6

10,6
13,8
16,3
19,5
   
19
25
29
35

12
15
18
22

21
28
33
39

13
17
20
24
brykiety
i pelety
    200
300
400
500
600
11,8
17,6
23,5
29,4
35,3
    24
35
47
59
71
15
22
29
37
44
       

* cena bez kosztów transportu i rąbania

Wartość energetyczna drewna suchego jest większa niż drewna mokrego. Ponadto, spalanie drewna mokrego powoduje spadek sprawności kotła.
Z wyników obliczeń zamieszczonych w tabeli widać, że najtańsze ciepło będzie miał użytkownik, który kupił tanią gałęziówkę za 30 zł/mp i sam ją przewiózł, porąbał i spalił w dobrym kotle (8,9 zł/GJ), a najdroższe – użytkownik, któremu przywieziono mokre, porąbane drewno do domu za 120 zł/mp. Cena ciepła z takiego drewna może osiągnąć 39 zł/GJ.

Druga metoda oceny wartości energetycznej paliwa to metoda przyjmująca za podstawę obliczeń masę paliwa i wilgotność. Zależność wartości opałowej od masy i wilgotności przedstawiono w tabeli i na wykresie w dalszej części.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.