Wokół schodów
Te schody mają dobre proporcje, nie są ani zbyt wąskie, ani zbyt strome. Pionowo rosnące rośliny tak dobrano, by podkreślały poziomą linię stopni.
Schody to kosztowne przedsięwzięcie, jeśli jednak będą dobrze usytuowane i starannie wykończone, dodadzą ogrodowi uroku.
Zbyt często, z powodu oszczędności, schody buduje się za wąskie i zbyt strome. Dobrze natomiast wyglądają schody łagodnie wznoszące się, o stopniach szerokich, zapraszające do wejścia.
Na zdjęciu powyżej widzimy schody lekko skręcające, których stopnie wyłożone są granitową kostką, a ich krawędzie zrobione z drewna. Pozioma linia stopni ładnie kontrastuje z pionowo wznoszącymi się łodygami traw i innych roślin posadzonych po obu stronach schodów. Wieczorem i w nocy schody są słabo oświetlone umieszczonymi obok małymi lampami.
Poniżej przedstawiono trzy nieco inne propozycje. Na rysunku u góry stopnie schodów wypełnia gruby żwir, rośliny samo-siewne swobodnie wyrastają z podłoża.
Pośrodku — schody wejściowe prowadzące do domu, na murze wizytówka, wyżej lampa. Niska ściana może służyć do siedzenia, a także zasłaniać znajdujący się z tyłu ogródek.
Na rysunku na dole przykład bardziej oryginalnego zagospodarowania schodów. Można na nich urządzić małą kaskadę, montując niewielką pompkę w zbiorniku na wodę umieszczonym na najwyższym stopniu.
Artystyczny nieład
Między kamyczkami żwiru wyrastają rośliny, które same się zasiały. Taka „uprawa” wygląda bardzo naturalnie. Otoczaki kontrastują z kształtami rozrośniętych roślin.
Nietypowe schody
Stopnie tych niebanalnych schodów mają rzeźbiarski wyraz.
Do schodów dobudowana jest niewysoka ściana w kształcie litery L, na której można przysiąść. Gęstwina płożącego się jałowca podkreśla poziomą linię stopni oraz murku, kontrastując z pionową linią latarni.
Schody z kaskadą są bardzo dekoracyjne dzięki strumyczkowi wody spływającemu po jednej stronie. Powstaje on dzięki pompce umieszczonej w zbiorniku położonym na górnym poziomie. Urok takich schodów podkreśla płożąca kalina i rozrośnięta trawa.